Chci realizovat speciální opatření pro druhy
Chci realizovat
speciální opatření pro druhy
Plánujeme péči
Provádíme péči
- Provádíme péči
- Obnova a péče o krajinné prvky
- Péče o vodní ekosystémy
- Péče o lesní ekosystémy
- Péče o nelesní ekosystémy
- Péče o neživou přírodu
- Péče o památné stromy
- Speciální opatření pro druhy
- Návštěvnická infrastruktura a stráž přírody
- Pozemky v majetku státu
Metodická podpora
- Metodiky
- Standardy péče o přírodu a krajinu
- Zabezpečení elektrického vedení proti úrazům ptáků
- Zabezpečení tahových cest obojživelníků
Financování péče
Vyhodnocujeme péči
Speciální opatření pro druhy pomáhají ohroženým druhům rostlin a živočichů, pro jejichž ochranu nejsou dostatečná běžná opatření zahrnující péči o biotopy, ve kterých se tyto druhy vyskytují. U rostlin často stačí přizpůsobit termín nebo frekvenci péče (sečení či pastvy), někdy je potřeba dočasně změnit její způsob nebo provést jednorázový obnovní zásah. Některé ohrožené druhy potřebují ale specifická opatření. Pro živočichy se nejčastěji využívají různé typy mechanických zábran a dalších zařízení, naříklad zábrany pro obojživelníky, plazníky, budky pro ptáky a netopýry či hmyzí hotely. Hmyzu prospívá, když se nechá část louky vykvést.
Více informací o některých ohrožených druzích rostlin a živočichů a o způsobech péče o ně naleznete na webových stránkách Záchranné programy.
Co dělat pro vzácné druhy rostlin a živočichů
Některé další tipy, jak pomoci ohroženým druhům na vlastním pozemku či zahradě se dozvíte na stránce Chci se podílet na ochrane přírody a krajiny.
Rostliny a hmyz vázaný na travní porosty
V případě travních porostů je důležité zjistit, jaké jsou vhodné termíny seče pro podporu vzácných druhů na vašem pozemku. Při péči o biotop by nemělo docházet k posečení/spasení rostlin během kvetení. Pro zachování stabilních populací druhů rostlin rozmnožujících se semeny je zásadní, aby semena dozrála a měly kde vyklíčit semenáčky. Některé úživnější biotopy je potřeba obhospodařovat dvakrát (někdy i víckrát) ročně, ostatní stačí jednou ročně. Pro ujištění, že vámi prováděná péče je správná, je vhodné se poradit s odborníky na nejbližším pracovišti Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Na zahradách je možné motýly, případně další druhy opylovačů, podpořit i výsadbou různých druhů rostlin poskytujících dostatek nektaru.
Pro popis osvědčených metod, s názornými obrázky a s uvedením základních bezpečnostních předpisů jsou vytvořené Standardy péče o přírodu a krajinu AOPK ČR: D 02 003 Pastva, D 02 004 Sečení
Ptáci a hmyz vázaný na stromy s dutinami
Řada ohrožených druhů ke svému životu potřebuje starší stromy s dutinami. Ne vždy se na lesním pozemku nebo v zahradě nachází dostatek takových dřevin, které slouží jako útočiště pro ptáky a různé ohrožené druhy hmyzu. Pro podporu ptáků hnízdících v dutinách je proto vhodné vyvěšovat a udržovat hnízdní budky. U hmyzu je situace složitější. Biotop, ve kterém žijí, není jednoduché nahradit. Některé ohrožené druhy hmyzu (např. kovařík fialový, páchník hnědý, ohrožené druhy krasců a tesaříků) lze podpořit umělou tvorbou dutin nebo strháváním kůry. Takové zásahy ale poškozují dřeviny a zkracují jejich životnost. Opodstatněné jsou proto hlavně v místech, kde zcela chybí starší stromy a roste tam mnoho stromů mladých. Současně zde musí být prokázaný výskyt konkrétního ohroženého druhu, kterého je potřeba podpořit. Vytvořením dutin, případně stržením kůry, se urychlí vznik vhodných biotopů pro tyto druhy.
Standardy péče o přírodu a krajinu AOPK ČR: E 02 005 Péče o stromy jako biotop vzácných druhů organismů
Přítomnost ptáků můžeme na vlastních pozemcích podporovat i jinak, než vyvěšováním ptačích budek. Velkým problémem jsou nárazy ptáků do prosklených ploch (nejčastěji oken), které jsou většinou pro ptáky fatální. Taková místa lze přitom účinně zabezpečit, aby ke ztrátám už nedocházelo. Většina ptačích druhů na zimu odlétá, řada z nich u nás ale zůstává – např. vrabci, sýkorky, zvonci, stehlíci, čížci, kosi, hrdličky nebo téměř všichni šplhavci. V mimohnízdním období můžeme zimující ptáky podpořit instalací krmítek a přikrmováním vhodnou směsí zrnin.
Standardy péče o přírodu a krajinu AOPK ČR: E 02 007 Opatření v rámci prevence kolizí ptáků s transparentními a reflexními materiály
Obojživelníci a plazi
Všichni naši obojživelníci a plazi patří mezi ohrožené skupiny živočichů, podle aktuálního Červeného seznamu obratlovců České republiky jsou všechny naše druhy hodnoceny alespoň v kategorii NT (téměř ohrožený druh), nebo ve vyšších kategoriích. Problémem je často absence vhodných míst k rozmnožování, proto je vhodné budovat umělá jezírka a rybníčky pro obojživelníky, zídky a líhniště pro plazy. Velkým problémem jsou i kolize s dopravními prostředky na silnicích během migrace, zejména u obojživelníků.
Standardy péče o přírodu a krajinu AOPK ČR: E 02 001 Zřizování a provoz mobilních zábran pro obojživelníky podél komunikací, E 02 002 Trvalá opatření k zajištění prostupnosti komunikací pro obojživelníky Permanent measures to provide permeability for amphibians
Opatření pro podporu obojživelníků (web Obojživelníci ČR)
Parametry pro výrobu líhnišť pro užovky (tzv. „hadník“) jsou popsané v příloze č. 17 Záchranného programu pro užovku stromovou.
Finanční prostředky je možné čerpat z uvedených programů
Agroenvironmentálně – klimatická opatření (AEKO)
Program péče o krajinu 2022–2026 (PPK 2022–2026)
Podprogram pro naplňování opatření vyplývajících z plánů péče o zvláště chráněná území a jejich ochranná pásma a zajišťování opatření k podpoře předmětů ochrany ptačích oblastí a evropsky významných lokalit (PPK A).
Podprogram pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí (PPK B).
Národní plán obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny 2022–2025 (NPO–POPFK 2022–2025)
164 Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů (NPO–POPFK 164).
165 Adaptace vodních, nelesních a lesních ekosystémů na změnu klimatu (NPO–POPFK 165).
Operační program Životní prostředí (OPŽP)
Zjednodušené metody vykazování v Projektovém schématu AOPK ČR.
Program LIFE
Podprogram „Příroda a biologická rozmanitost“
Projekt PROSPECTIVE LIFE